Roving Networks / Microchip Technology PIC24FJ128GC010-I/PT
Mfr. Part # :
PIC24FJ128GC010-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
PIC24FJ128GC010-I/PT PDF
Price is not available, please RFQ
PIC24FJ128GC010-I/PT Tech Specifications
  • Series:PIC® XLP™ 24F
  • Core Size:16-Bit
  • Speed:32MHz
  • Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:85
  • Program Memory Size:128KB (43K x 24)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 3.6V
  • Data Converters:A/D 50x12b, 2x16b; D/A 2x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)