Roving Networks / Microchip Technology PIC16F72T-I/SS
Mfr. Part # :
PIC16F72T-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP
DataSheet
PIC16F72T-I/SS PDF
Price is not available, please RFQ
PIC16F72T-I/SS Tech Specifications
  • Series:PIC® 16F
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:20MHz
  • Connectivity:I²C, SPI
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:22
  • Program Memory Size:3.5KB (2K x 14)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 5x8b
  • Oscillator Type:External
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)