Roving Networks / Microchip Technology PIC16HV785-E/SS
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
PIC16HV785-E/SS
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
PIC16HV785-E/SS PDF
Price is not available, please RFQ
PIC16HV785-E/SS Tech Specifications
  • Series:PIC® 16F
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Core Processor:PIC
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:20MHz
  • Connectivity:-
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:17
  • Program Memory Size:3.5KB (2K x 14)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:256 x 8
  • RAM Size:128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 14x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)