Roving Networks / Microchip Technology PIC16C63-10/SO
Mfr. Part # :
PIC16C63-10/SO
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
DataSheet
PIC16C63-10/SO PDF
Price is not available, please RFQ
PIC16C63-10/SO Tech Specifications
  • Series:PIC® 16C
  • Package:Tube
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:10MHz
  • Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:22
  • Program Memory Size:7KB (4K x 14)
  • Program Memory Type:OTP
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:192 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 6V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:External
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)