Roving Networks / Microchip Technology ATMEGA324P-20MU
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
ATMEGA324P-20MU
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFN
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
ATMEGA324P-20MU PDF
Price is not available, please RFQ
ATMEGA324P-20MU Tech Specifications
  • Series:AVR® ATmega
  • Package:Tray
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:20MHz
  • Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:32
  • Program Memory Size:32KB (16K x 16)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:1K x 8
  • RAM Size:2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 8x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)