STMicroelectronics STM32L052R8T7
Mfr. Part # :
STM32L052R8T7
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
STM32L052R8T7 PDF
Price is not available, please RFQ
STM32L052R8T7 Tech Specifications
  • Core Size:32-Bit
  • Speed:32MHz
  • Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:51
  • Program Memory Size:64KB (64K x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:2K x 8
  • RAM Size:8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.65V ~ 3.6V
  • Data Converters:A/D 16x12b; D/A 1x12b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)