Roving Networks / Microchip Technology PIC16C58B-20I/P
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
PIC16C58B-20I/P
Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 18DIP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
PIC16C58B-20I/P PDF
Price is not available, please RFQ
PIC16C58B-20I/P Tech Specifications
  • Series:PIC® 16C
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Core Processor:PIC
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:20MHz
  • Connectivity:-
  • Peripherals:POR, WDT
  • Number of I/O:12
  • Program Memory Size:3KB (2K x 12)
  • Program Memory Type:OTP
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:73 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.5V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:External
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:18-DIP (0.300", 7.62mm)