Rochester Electronics HD64F2357F20V
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
HD64F2357F20V
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 128QFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
HD64F2357F20V PDF
Price is not available, please RFQ
HD64F2357F20V Tech Specifications
  • Series:H8® H8S/2300
  • Package:Tray
  • Part Status:Obsolete
  • Core Processor:H8S/2000
  • Core Size:16-Bit
  • Speed:20MHz
  • Connectivity:SCI, SmartCard
  • Peripherals:DMA, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:87
  • Program Memory Size:128KB (128K x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 8x10b; D/A 2x8b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-20°C ~ 75°C