Roving Networks / Microchip Technology PIC16F1783-I/SO
Mfr. Part # :
PIC16F1783-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
DataSheet
PIC16F1783-I/SO PDF
Price is not available, please RFQ
PIC16F1783-I/SO Tech Specifications
  • Series:PIC® XLP™ 16F
  • Package:Tube
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:32MHz
  • Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
  • Number of I/O:24
  • Program Memory Size:7KB (4K x 14)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:256 x 8
  • RAM Size:512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.3V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 11x12b; D/A 1x8b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)