Roving Networks / Microchip Technology ATMEGA165P-16MN
Mfr. Part # :
ATMEGA165P-16MN
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
ATMEGA165P-16MN PDF
Price is not available, please RFQ
ATMEGA165P-16MN Tech Specifications
  • Series:AVR® ATmega
  • Package:TrayTray
  • Part Status:Active
  • Core Processor:AVR
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:16MHz
  • Connectivity:SPI, UART/USART, USI
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:54
  • RAM Size:1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 8x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)