Roving Networks / Microchip Technology PIC16F1825T-I/ST
Mfr. Part # :
PIC16F1825T-I/ST
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
PIC16F1825T-I/ST PDF
Price is not available, please RFQ
PIC16F1825T-I/ST Tech Specifications
  • Series:PIC® XLP™ mTouch™ 16F
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:32MHz
  • Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:11
  • Program Memory Size:14KB (8K x 14)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:256 x 8
  • RAM Size:1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 8x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)