Roving Networks / Microchip Technology PIC18F2455-I/SP
Mfr. Part # :
PIC18F2455-I/SP
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SPDIP
DataSheet
PIC18F2455-I/SP PDF
Price is not available, please RFQ
PIC18F2455-I/SP Tech Specifications
  • Series:PIC® 18F
  • Package:Tube
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:48MHz
  • Connectivity:I²C, SPI, UART/USART, USB
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:24
  • Program Memory Size:24KB (12K x 16)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:256 x 8
  • RAM Size:2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.2V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 10x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:28-DIP (0.300", 7.62mm)