Roving Networks / Microchip Technology PIC12F615-I/SN
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
PIC12F615-I/SN
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
PIC12F615-I/SN PDF
Price is not available, please RFQ
PIC12F615-I/SN Tech Specifications
  • Series:PIC® 12F
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Core Processor:PIC
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:20MHz
  • Connectivity:-
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:5
  • Program Memory Size:1.75KB (1K x 14)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:64 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 4x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)