Roving Networks / Microchip Technology PIC16F877-20/PT
Mfr. Part # :
PIC16F877-20/PT
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
PIC16F877-20/PT PDF
Price is not available, please RFQ
PIC16F877-20/PT Tech Specifications
  • Series:PIC® 16F
  • Package:Tray
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:20MHz
  • Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:33
  • Program Memory Size:14KB (8K x 14)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:256 x 8
  • RAM Size:368 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 8x10b
  • Oscillator Type:External
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)