Rochester Electronics ATMEGA88PV-10MU
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
ATMEGA88PV-10MU
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32VQFN
DataSheet
ATMEGA88PV-10MU PDF
Price is not available, please RFQ
ATMEGA88PV-10MU Tech Specifications
  • Series:AVR® ATmega
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Core Processor:AVR
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:10MHz
  • Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:23
  • EEPROM Size:512 x 8
  • RAM Size:1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 8x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)