STMicroelectronics STM32L021D4P7TR
Mfr. Part # :
STM32L021D4P7TR
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 14TSSOP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
STM32L021D4P7TR PDF
Price is not available, please RFQ
STM32L021D4P7TR Tech Specifications
  • Series:STM32L0
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Core Size:32-Bit
  • Speed:32MHz
  • Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:11
  • Program Memory Size:16KB (16K x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:512 x 8
  • RAM Size:2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.65V ~ 3.6V
  • Data Converters:A/D 4x12b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)