Roving Networks / Microchip Technology PIC16F505T-I/ST
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
PIC16F505T-I/ST
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14TSSOP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
PIC16F505T-I/ST PDF
Price is not available, please RFQ
PIC16F505T-I/ST Tech Specifications
  • Series:PIC® 16F
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Core Processor:PIC
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:20MHz
  • Connectivity:-
  • Peripherals:POR, WDT
  • Number of I/O:11
  • Program Memory Size:1.5KB (1K x 12)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:72 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 5.5V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)