Roving Networks / Microchip Technology PIC16F631-I/SO
Mfr. Part # :
PIC16F631-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SOIC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
PIC16F631-I/SO PDF
Price is not available, please RFQ
PIC16F631-I/SO Tech Specifications
  • Series:PIC® 16F
  • Package:Tube
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:20MHz
  • Connectivity:-
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Number of I/O:18
  • Program Memory Size:1.75KB (1K x 14)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:128 x 8
  • RAM Size:64 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 5.5V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)