Roving Networks / Microchip Technology PIC18F24K20-E/SS
Mfr. Part # :
PIC18F24K20-E/SS
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
DataSheet
PIC18F24K20-E/SS PDF
Price is not available, please RFQ
PIC18F24K20-E/SS Tech Specifications
  • Series:PIC® XLP™ 18K
  • Package:Tube
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:48MHz
  • Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:24
  • Program Memory Size:16KB (8K x 16)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:256 x 8
  • RAM Size:768 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters:A/D 11x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)