Roving Networks / Microchip Technology PIC24FJ16GA002-I/SO
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
PIC24FJ16GA002-I/SO
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
PIC24FJ16GA002-I/SO PDF
Price is not available, please RFQ
PIC24FJ16GA002-I/SO Tech Specifications
  • Series:PIC® 24F
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Core Processor:PIC
  • Core Size:16-Bit
  • Speed:32MHz
  • Connectivity:I²C, PMP, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:21
  • Program Memory Size:16KB (5.5K x 24)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 3.6V
  • Data Converters:A/D 10x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)