Roving Networks / Microchip Technology ATMEGA16U2-MU
Mfr. Part # :
ATMEGA16U2-MU
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
DataSheet
ATMEGA16U2-MU PDF
Price is not available, please RFQ
ATMEGA16U2-MU Tech Specifications
  • Series:AVR® ATmega
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Core Processor:AVR
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:16MHz
  • Connectivity:SPI, UART/USART, USB
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:22
  • EEPROM Size:512 x 8
  • RAM Size:512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 5.5V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)