Renesas Electronics America HD64F7145FW50V
Manufacturer :
Renesas Electronics America
Mfr. Part # :
HD64F7145FW50V
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
HD64F7145FW50V PDF
Price is not available, please RFQ
HD64F7145FW50V Tech Specifications
  • Series:SuperH® SH7144
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Core Processor:SH-2
  • Core Size:32-Bit
  • Speed:50MHz
  • Connectivity:EBI/EMI, I²C, SCI
  • Peripherals:DMA, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:98
  • Program Memory Size:256KB (256K x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
  • Data Converters:A/D 8x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)