Texas Instruments TMS320DM355CZCEA13
Mfr. Part # :
TMS320DM355CZCEA13
Description
IC DGTL MEDIA SOC 337NFBGA
DataSheet
TMS320DM355CZCEA13 PDF
Price is not available, please RFQ
TMS320DM355CZCEA13 Tech Specifications
  • Series:TMS320DM3x, DaVinci™
  • Package:Tube
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Type:Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
  • Interface:ASP, I²C, SPI, UART, USB
  • Clock Rate:135MHz
  • Non-Volatile Memory:ROM (8kB)
  • On-Chip RAM:56kB
  • Voltage - I/O:1.8V, 3.3V
  • Voltage - Core:1.30V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (TC)