Texas Instruments TMS320VC5502GZZ200
Mfr. Part # :
TMS320VC5502GZZ200
Description
IC FXD-PNT DSP 400 MIPS 201-BGA
Catalog
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
TMS320VC5502GZZ200 PDF
Price is not available, please RFQ
TMS320VC5502GZZ200 Tech Specifications
  • Series:TMS320C55x
  • Package:Tray
  • Part Status:Obsolete
  • Type:Fixed Point
  • Interface:Host Interface, I²C, McBSP, UART
  • Clock Rate:200MHz
  • Non-Volatile Memory:ROM (32kB)
  • On-Chip RAM:80kB
  • Voltage - I/O:3.30V
  • Voltage - Core:1.26V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TC)