Texas Instruments TMS320VC5416GGU160
Mfr. Part # :
TMS320VC5416GGU160
Description
IC DSP FIX PT 160-MIPS 144-BGA
DataSheet
TMS320VC5416GGU160 PDF
Price is not available, please RFQ
TMS320VC5416GGU160 Tech Specifications
  • Series:TMS320C54x
  • Package:Tube
  • Part Status:Last Time Buy
  • Type:Fixed Point
  • Interface:Host Interface, McBSP
  • Clock Rate:160MHz
  • Non-Volatile Memory:ROM (32kB)
  • On-Chip RAM:256kB
  • Voltage - I/O:3.30V
  • Voltage - Core:1.60V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (TC)