Maxim Integrated MAX5154BEEE+T
Manufacturer :
Maxim Integrated
Mfr. Part # :
MAX5154BEEE+T
Description
IC DAC 12BIT V-OUT 16QSOP
Catalog
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
DataSheet
MAX5154BEEE+T PDF
Price is not available, please RFQ
MAX5154BEEE+T Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Number of Bits:12
  • Number of D/A Converters:2
  • Settling Time:15µs (Typ)
  • Output Type:Voltage - Buffered
  • Differential Output:No
  • Data Interface:SPI
  • Reference Type:External
  • Voltage - Supply, Analog:5V
  • Voltage - Supply, Digital:5V
  • INL/DNL (LSB):±1 (Max), ±1 (Max)
  • Architecture:R-2R
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Package / Case:16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)