Rochester Electronics AD5440YRU
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
AD5440YRU
Description
DUAL 10-BIT, MULTIPLYING DAC
Catalog
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
DataSheet
AD5440YRU PDF
Price is not available, please RFQ
AD5440YRU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Number of Bits:10
  • Number of D/A Converters:2
  • Settling Time:120ns
  • Output Type:Current - Unbuffered
  • Differential Output:No
  • Data Interface:Parallel
  • Reference Type:External
  • Voltage - Supply, Analog:2.5V ~ 5.5V
  • Voltage - Supply, Digital:2.5V ~ 5.5V
  • INL/DNL (LSB):±0.5 (Max), ±1 (Max)
  • Architecture:R-2R
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Package / Case:24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)