Intersil (Renesas Electronics America) X9C102SIT1
Manufacturer :
Intersil (Renesas Electronics America)
Mfr. Part # :
X9C102SIT1
Description
IC DGTL POT 1KOHM 100TAP 8SOIC
Catalog
Data Acquisition - Digital Potentiometers
DataSheet
X9C102SIT1 PDF
Price is not available, please RFQ
X9C102SIT1 Tech Specifications
  • Series:XDCP™
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Taper:Linear
  • Configuration:Potentiometer
  • Number of Circuits:1
  • Number of Taps:100
  • Resistance (Ohms):1k
  • Interface:Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Memory Type:Non-Volatile
  • Voltage - Supply:5V
  • Features:-
  • Tolerance:±20%
  • Temperature Coefficient (Typ):±600ppm/°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Supplier Device Package:8-SOIC
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C