Cirrus Logic CS5530-ISZ
Manufacturer :
Cirrus Logic
Mfr. Part # :
CS5530-ISZ
Description
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 20SSOP
Catalog
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
DataSheet
CS5530-ISZ PDF
Price is not available, please RFQ
CS5530-ISZ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Number of Bits:24
  • Sampling Rate (Per Second):3.84k
  • Number of Inputs:1
  • Input Type:Differential
  • Data Interface:SPI
  • Configuration:ADC
  • Ratio - S/H:ADC:-
  • Number of A/D Converters:1
  • Architecture:Sigma-Delta
  • Reference Type:External
  • Voltage - Supply, Analog:±3V, 0V ~ 5V
  • Voltage - Supply, Digital:2.7V ~ 5.5V
  • Features:Selectable Address
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
  • Package / Case:20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)