Maxim Integrated DS1315EN-33+
Manufacturer :
Maxim Integrated
Mfr. Part # :
DS1315EN-33+
Description
IC RTC PHANTOM PAR 20-TSSOP
Catalog
Clock/Timing - Real Time Clocks
DataSheet
DS1315EN-33+ PDF
Price is not available, please RFQ
DS1315EN-33+ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Type:Phantom Time Chip
  • Features:Leap Year
  • Memory Size:-
  • Time Format:HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format:YY-MM-DD-dd
  • Interface:Parallel
  • Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
  • Voltage - Supply, Battery:2.5V ~ 3.7V
  • Current - Timekeeping (Max):1.1mA @ 3.3V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)