Delta Electronics 1008HC-182EJFS
Mfr. Part # :
1008HC-182EJFS
Description
FIXED IND 1.8UH 550MA 550 MOHM
DataSheet
1008HC-182EJFS PDF
Price is not available, please RFQ
1008HC-182EJFS Tech Specifications
  • Series:1008HC
  • Material - Core:Ferrite
  • Inductance:1.8 µH
  • Tolerance:±5%
  • Current Rating (Amps):550 mA
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):550mOhm
  • Q @ Freq:25 @ 7.96MHz
  • Frequency - Self Resonant:135MHz
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
  • Supplier Device Package:1008
  • Size / Dimension:0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
  • Height - Seated (Max):0.083" (2.10mm)