Panasonic ELJ-FD1R0KF
Mfr. Part # :
ELJ-FD1R0KF
Description
FIXED IND 1UH 160MA 1.56 OHM SMD
DataSheet
ELJ-FD1R0KF PDF
Price is not available, please RFQ
ELJ-FD1R0KF Tech Specifications
  • Series:FD
  • Material - Core:-
  • Inductance:1 µH
  • Tolerance:±10%
  • Current Rating (Amps):160 mA
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):1.56Ohm Max
  • Q @ Freq:15 @ 7.96MHz
  • Frequency - Self Resonant:300MHz
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-
  • Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package:0805 (2012 Metric)
  • Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Height - Seated (Max):0.057" (1.45mm)