Delta Electronics 1008HC-332EJFS
Manufacturer :
Delta Electronics
Mfr. Part # :
1008HC-332EJFS
Description
FIXED IND 3.3UH 450MA 750 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
1008HC-332EJFS PDF
Price is not available, please RFQ
1008HC-332EJFS Tech Specifications
  • Series:1008HC
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Type:Wirewound
  • Material - Core:Ferrite
  • Inductance:3.3 µH
  • Tolerance:±5%
  • Current Rating (Amps):450 mA
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):750mOhm
  • Q @ Freq:22 @ 7.96MHz
  • Frequency - Self Resonant:55MHz
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:1008 (2520 Metric)
  • Supplier Device Package:1008
  • Size / Dimension:0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
  • Height - Seated (Max):0.083" (2.10mm)