Delta Electronics 1008CS-561EKTS
Mfr. Part # :
1008CS-561EKTS
Description
FIXED IND 560NH 580MA 1.33 OHM
DataSheet
1008CS-561EKTS PDF
Price is not available, please RFQ
1008CS-561EKTS Tech Specifications
  • Material - Core:Ceramic
  • Inductance:560 nH
  • Tolerance:±10%
  • Current Rating (Amps):580 mA
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):1.33Ohm
  • Q @ Freq:45 @ 100MHz
  • Frequency - Self Resonant:415MHz
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test:25 MHz
  • Supplier Device Package:1008
  • Size / Dimension:0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
  • Height - Seated (Max):0.080" (2.03mm)