Delta Electronics 1008CS-182EKTS
Mfr. Part # :
1008CS-182EKTS
Description
FIXED IND 1.8UH 300MA 2.6 OHM
DataSheet
1008CS-182EKTS PDF
Price is not available, please RFQ
1008CS-182EKTS Tech Specifications
  • Material - Core:Ceramic
  • Inductance:1.8 µH
  • Tolerance:±10%
  • Current Rating (Amps):300 mA
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):2.6Ohm
  • Q @ Freq:28 @ 50MHz
  • Frequency - Self Resonant:160MHz
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
  • Supplier Device Package:1008
  • Size / Dimension:0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
  • Height - Seated (Max):0.080" (2.03mm)