PulseLarsen Antenna PE-1008CD121JTT
Mfr. Part # :
PE-1008CD121JTT
Description
FIXED IND 120NH 650MA 630 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
PE-1008CD121JTT PDF
Price is not available, please RFQ
PE-1008CD121JTT Tech Specifications
  • Material - Core:Ceramic
  • Inductance:120 nH
  • Tolerance:±5%
  • Current Rating (Amps):650 mA
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):630mOhm Max
  • Q @ Freq:60 @ 350MHz
  • Frequency - Self Resonant:950MHz
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test:25 MHz
  • Size / Dimension:0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
  • Height - Seated (Max):0.090" (2.29mm)