Vishay / Dale IM02BH100K
Manufacturer :
Vishay / Dale
Mfr. Part # :
IM02BH100K
Description
FIXED IND 10UH 130MA 3.7 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IM02BH100K PDF
Price is not available, please RFQ
IM02BH100K Tech Specifications
  • Series:IM
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Type:Molded
  • Material - Core:Iron
  • Inductance:10 µH
  • Tolerance:±10%
  • Current Rating (Amps):130 mA
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):3.7Ohm Max
  • Q @ Freq:55 @ 7.9MHz
  • Frequency - Self Resonant:50MHz
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Axial
  • Supplier Device Package:-
  • Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)