PulseLarsen Antenna PE-1008CD331JTT
Mfr. Part # :
PE-1008CD331JTT
Description
FIXED IND 330NH 450MA 1.05 OHM
Catalog
Fixed Inductors
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
PE-1008CD331JTT PDF
Price is not available, please RFQ
PE-1008CD331JTT Tech Specifications
  • Material - Core:Ceramic
  • Inductance:330 nH
  • Tolerance:±5%
  • Current Rating (Amps):450 mA
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):1.05Ohm Max
  • Q @ Freq:45 @ 100MHz
  • Frequency - Self Resonant:500MHz
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test:25 MHz
  • Size / Dimension:0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
  • Height - Seated (Max):0.090" (2.29mm)