Triad Magnetics AX104R-151
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
AX104R-151
Description
FIXED IND 150UH 1.15A 506 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AX104R-151 PDF
Price is not available, please RFQ
AX104R-151 Tech Specifications
  • Series:AX104R
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Wirewound
  • Material - Core:Ferrite
  • Inductance:150 µH
  • Tolerance:±30%
  • Current Rating (Amps):1.15 A
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Shielded
  • DC Resistance (DCR):506mOhm Max
  • Q @ Freq:-
  • Frequency - Self Resonant:-
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Inductance Frequency - Test:100 kHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:Nonstandard
  • Supplier Device Package:SMD
  • Size / Dimension:0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm)
  • Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)