Triad Magnetics AX97-30331
Mfr. Part # :
AX97-30331
Description
FIXED IND 330UH 800MA 1 OHM SMD
DataSheet
AX97-30331 PDF
Price is not available, please RFQ
AX97-30331 Tech Specifications
  • Series:AX97
  • Package:Bulk
  • Material - Core:Ferrite
  • Inductance:330 µH
  • Tolerance:±20%
  • Current Rating (Amps):800 mA
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):1Ohm Max
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Inductance Frequency - Test:100 kHz
  • Supplier Device Package:SMD
  • Size / Dimension:0.530" L x 0.370" W (13.46mm x 9.40mm)
  • Height - Seated (Max):0.232" (5.90mm)