NextGen Components MSA54-502K
Manufacturer :
NextGen Components
Mfr. Part # :
MSA54-502K
Description
FIXED IND 5MH 26 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MSA54-502K PDF
Price is not available, please RFQ
MSA54-502K Tech Specifications
  • Series:MSA
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:Wirewound
  • Material - Core:Metal Composite
  • Inductance:5 mH
  • Tolerance:±10%
  • Current Rating (Amps):-
  • Current - Saturation (Isat):100mA
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):26Ohm Max
  • Q @ Freq:-
  • Frequency - Self Resonant:-
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test:1 MHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:2-SMD
  • Supplier Device Package:-
  • Size / Dimension:0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
  • Height - Seated (Max):0.189" (4.80mm)