Triad Magnetics AX97-102R2
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
AX97-102R2
Description
FIXED IND 2.2UH 2.4A 60 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AX97-102R2 PDF
Price is not available, please RFQ
AX97-102R2 Tech Specifications
  • Series:AX97
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Wirewound
  • Material - Core:Ferrite
  • Inductance:2.2 µH
  • Tolerance:±20%
  • Current Rating (Amps):2.4 A
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):60mOhm Max
  • Q @ Freq:-
  • Frequency - Self Resonant:-
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Inductance Frequency - Test:100 kHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:Nonstandard
  • Supplier Device Package:SMD
  • Size / Dimension:0.287" L x 0.188" W (7.30mm x 4.78mm)
  • Height - Seated (Max):0.127" (3.23mm)