Triad Magnetics AX97-40151
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
AX97-40151
Description
FIXED IND 150UH 1.7A 220 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AX97-40151 PDF
Price is not available, please RFQ
AX97-40151 Tech Specifications
  • Series:AX97
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Wirewound
  • Material - Core:Ferrite
  • Inductance:150 µH
  • Tolerance:±20%
  • Current Rating (Amps):1.7 A
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):220mOhm Max
  • Q @ Freq:-
  • Frequency - Self Resonant:-
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Inductance Frequency - Test:100 kHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:Nonstandard
  • Supplier Device Package:SMD
  • Size / Dimension:0.634" L x 0.622" W (16.10mm x 15.80mm)
  • Height - Seated (Max):0.284" (7.21mm)