Delta Electronics 0805CT-472EKFS
Mfr. Part # :
0805CT-472EKFS
Description
FIXED IND 4.7UH 400MA 1.9OHM SMD
DataSheet
0805CT-472EKFS PDF
Price is not available, please RFQ
0805CT-472EKFS Tech Specifications
  • Series:0805CT
  • Type:Wirewound
  • Material - Core:Ferrite
  • Inductance:4.7 µH
  • Tolerance:±10%
  • Current Rating (Amps):400 mA
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):1.9Ohm
  • Q @ Freq:15 @ 7.96MHz
  • Frequency - Self Resonant:65MHz
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
  • Supplier Device Package:0805
  • Size / Dimension:0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
  • Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)