ECS Inc. International ECS-MPI4040R2-6R8-R
Mfr. Part # :
ECS-MPI4040R2-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8UH 1.8A 189.6 MOHM
DataSheet
ECS-MPI4040R2-6R8-R PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-MPI4040R2-6R8-R Tech Specifications
  • Series:ECS-MPI4040
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Material - Core:-
  • Inductance:6.8 µH
  • Tolerance:±20%
  • Current Rating (Amps):1.8 A
  • Current - Saturation (Isat):3.4A
  • Shielding:Shielded
  • DC Resistance (DCR):189.6mOhm Max
  • Ratings:AEC-Q200
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test:100 kHz
  • Supplier Device Package:-
  • Size / Dimension:0.177" L x 0.161" W (4.50mm x 4.10mm)
  • Height - Seated (Max):0.059" (1.50mm)