Triad Magnetics AX02-303R9
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
AX02-303R9
Description
FIXED IND 3.9UH 10A 6.8 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AX02-303R9 PDF
Price is not available, please RFQ
AX02-303R9 Tech Specifications
  • Series:AX02
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Wirewound
  • Material - Core:Ferrite
  • Inductance:3.9 µH
  • Tolerance:±20%
  • Current Rating (Amps):10 A
  • Current - Saturation (Isat):18A
  • Shielding:Shielded
  • DC Resistance (DCR):6.8mOhm Max
  • Q @ Freq:-
  • Frequency - Self Resonant:-
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Inductance Frequency - Test:100 kHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:2-SMD, J-Lead
  • Supplier Device Package:SMD
  • Size / Dimension:0.524" L x 0.591" W (13.30mm x 15.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)