Triad Magnetics AX97-20221
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
AX97-20221
Description
FIXED IND 220UH 400MA 1.3 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AX97-20221 PDF
Price is not available, please RFQ
AX97-20221 Tech Specifications
  • Series:AX97
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Wirewound
  • Material - Core:Ferrite
  • Inductance:220 µH
  • Tolerance:±20%
  • Current Rating (Amps):400 mA
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):1.3Ohm Max
  • Q @ Freq:-
  • Frequency - Self Resonant:-
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Inductance Frequency - Test:100 kHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:Nonstandard
  • Supplier Device Package:SMD
  • Size / Dimension:0.530" L x 0.370" W (13.46mm x 9.40mm)
  • Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)