Vishay / Dale IMC1812ES1R0K
Mfr. Part # :
IMC1812ES1R0K
Description
FIXED IND 1UH 450MA 500 MOHM SMD
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
IMC1812ES1R0K PDF
Price is not available, please RFQ
IMC1812ES1R0K Tech Specifications
  • Series:IMC-1812
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Wirewound
  • Material - Core:Iron Powder
  • Inductance:1 µH
  • Tolerance:±10%
  • Current Rating (Amps):450 mA
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):500mOhm Max
  • Q @ Freq:50 @ 7.96MHz
  • Frequency - Self Resonant:100MHz
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
  • Supplier Device Package:1812
  • Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
  • Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)