Vishay / Dale IMC1812ER101K
Manufacturer :
Vishay / Dale
Mfr. Part # :
IMC1812ER101K
Description
FIXED IND 100UH 110MA 8 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
IMC1812ER101K PDF
Price is not available, please RFQ
IMC1812ER101K Tech Specifications
  • Series:IMC-1812
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Wirewound
  • Material - Core:Iron Powder
  • Inductance:100 µH
  • Tolerance:±10%
  • Current Rating (Amps):110 mA
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):8Ohm Max
  • Q @ Freq:40 @ 790kHz
  • Frequency - Self Resonant:8MHz
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test:790 kHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:1812 (4532 Metric)
  • Supplier Device Package:1812
  • Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
  • Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)