ECS Inc. International ECS-MPIL0630-100MC
Manufacturer :
ECS Inc. International
Mfr. Part # :
ECS-MPIL0630-100MC
Description
FIXED IND 10UH 5.5A 68 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ECS-MPIL0630-100MC PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-MPIL0630-100MC Tech Specifications
  • Series:ECS-MPIL0630
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Molded
  • Material - Core:-
  • Inductance:10 µH
  • Tolerance:±20%
  • Current Rating (Amps):5.5 A
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Shielded
  • DC Resistance (DCR):68mOhm Max
  • Q @ Freq:-
  • Frequency - Self Resonant:-
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-
  • Inductance Frequency - Test:100 kHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:Nonstandard
  • Supplier Device Package:-
  • Size / Dimension:0.291" L x 0.260" W (7.40mm x 6.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)